Jak ořezávat doutníky

Ořezávání doutníků

Doutníky je nutné před kouřením správně oříznout. Každý doutník má uzavřenou hlavičku, obvykle při balení doutníků se tato hlavička balí jako poslední tak že na ni mistr balič přírodním lepidlem nalepí kousek tabákového listu a tak ji uzavře.
Aby tedy bylo možné takový doutník kouřit a natahovat přes jeho tělo kouř je nutné jeho hlavičku otevřít do dostatečného průměru aby jím kouř a tah snadno procházel. Hlavičku je nutné oříznout opatrně a přesně aby doutník táhl rovnoměrně a plynule, pokud odřízneme příliš malou část bude obtížné doutník rozkouřit a natahovat ten pak může snadno zhasnout. Také se může stát, že hlavičku odřízneme nerovnoměrně s tím, že otvor bude v jedné části více otevřený takový řez pak může zapříčinit nerovnoměrný tah, to pak může mít vliv i na chuť a vůni kouřeného doutníků. Proto je nutné doutníky ořezávat pečlivě, vhodné je k tomu použít nástroje speciálně konstruované a určené k této činnosti.

Ořezávače obecně

Doutníkové ořezávače jsou speciální nástroje určené k ořezání doutníků. Je nevhodné ořezávat doutníky obyčejnými nůžkami, nožem či jinými ostrými předměty nebo dokonce zuby. Takovým způsobem může lehce dojít k poškození doutníku a jeho znehodnocení. Doutníkové ořezávače se vyrábí v mnoha provedením, typech a a tvarech, mezi nejpoužívanější patří klasické ořezávače takzvané gilotinky obvykle oválného tvaru se dvěma úchyty na stranách s jednoduchým či dvojitým břitem. Často se také k ořezu doutníků používají speciální doutníkové nůžky podobné nůžkám klasickým, dále jsou na trhu takzvané vyštipovače, býčí oka, důlčíky či klínové ořezávače méně známé i pod názvem kočičí oko.

Gilotinky – ořezávače s rovným řezem

Doutníkové gilotinky jsou nejrozšířenějším a nejoblíbenějším typem doutníkových ořezávačů, ořezávání doutníků s nimi je jednoduché, praktické a rychlé. Takové gilotinky vytvoří na doutníku rovný, přesný řez. Gilotinky jsou malé nástroje obvykle oválného tvaru, které jsou na stranách opatřené úchyty kterými lze prostrčit prsty mezi těmito úchyty ve střední části je umístěn břit který pohybem prstů k sobě provede rychlý a přesný řez v daném místě. Břity jsou buď jednoduché či dvoubřité, dvojitý břit se považuje za vhodnější protože řez takovým břitem je potom je čistější a přesnější, také ořezávač vydrží déle ostrý. Gilotinky se vyrábí v různých provedeních, nabídka je dnes velmi rozmanitá od kovových, přes nepříliš kvalitní plastové či elegantní dřevěné gilotinové ořezávače.

Doutníkové nůžky

Doutníkové nůžky jsou speciálně konstruované pro danou potřebu ořezu doutníku. Nůžky vypadají jako klasické s tím rozdílem, že jejich konce kterými se stříhá jsou tvarované tak aby bylo možné mezi břit umístit oválné tělo doutníku. Pomocí nůžek se potom typickým střihnutím hlavička doutníku odstraní. Doutníkové nůžky mohou být pro některé uživatele vhodnějším řešením, protože se práce s nimi podobná obyčejnému stříhání, na které je každý zvyklý.

Doutníkové vyštipovače

Jsou méně používané a méně rozšířené, vyštipovač je nástroj kterým se z hlavičky doutníku po jeho přiložení konec vyštípne, tyto typy ořezávačů jsou spíše vhodné pro oříznutí doutníků s úzkou hlavou například tvaru Torpedo.

Důlčíky či býčí oka

Ořezávače se zajímavým názvem, jedná se o speciální typ ořezávačů u kterých se do doutníku vyhloubí díra, nedojde tedy k odstranění čepičky. Použití je velmi snadné, ořezávač obvykle ve tvaru úzké trubky se přiloží k hlavičce doutníku na svislo a otáčivým pohybem se do něj vyhloubí díra. Mezi kuřáky doutníků se pro pojmenování tohoto doutníku často užívá pojem „býčí oko“ či „důlčík“.

V-ořezávače – aneb jak vytvořit klín

Dosti oblíbeným a používaným ořezávačem je takzvaný V-ořezávač, hojně se také používá pojem „ořezávač klínový“, mající i méně známý ale zajímavý výraz „kočičí oko“. Tento ořezávač je obvykle podobný klasické gilotince s tím rozdílem, že je břit je uzpůsobený tak aby při řezu v hlavičce doutníku vytvořil řez ve tvaru klínu. Tento způsob je výhodný proto, že se tak obnaží větší část doutníkové výplně a při kouření tak zvýrazní chuť a vůni doutníku, kuřáci doutníků jej používají zejména u větších typů doutníků. U těchto nástrojů je kladen požadavek na vyšší kvalitu a provedení a tak je vhodné zakoupit dražší ořezávač, levné klínové ořezávače nemusí posloužit k dobrému výsledku.

Jak tedy ořezávat doutníky?

Při ořezávání doutníků je potřeba dbát na přesnost a ráznost vedených řezů, také na správné zvolení místa řezu a kvalitního ořezávače. Není vhodné kupovat levné plastové ořezávače, či ořezávače již použité nebo poškozené. Také je důležité sledovat ostrost ořezávače a v případě že již neslouží svému účelu tak jak by měl jej vyměnit za nový.
Před ořezáním doutníků je potřeba vybrat místo kterým povedeme řez, je potřeba odříznout takovou část hlavičky aby vznikl dostatečně velký otvor pro vedení kouře a tahu doutníku. Dá se obecně říci, že by se měly odříznout přibližně 2-3mm z hlavičky doutníku, u doutníků kde je hlava rovná (ne zúžená) je vhodné vést řez v místě kde hlava ve zkosení přechází v tělo doutníku.
Při vlastním řezu je potřeba ořezávač uchopit pevně do ruky a po přiložení k místu řezu provést rázný a rychlý pohyb prsty. Je nutné dbát na to aby byl ořezávač v požadované poloze tak aby byla hlavička odstraněna v přesné ploše a výsledkem byl přesný, rovný a čistý řez.